Almanya Sohbet

Almanya Sohbet

83 milyon nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi olan Almanya, oldukça gelişmiş ve mekanik yönden dünya standartlarını aşmış bir ülkedir. Mühendislik çalışmalarında yıllardan beri alman mühendisliğinin çok özel ve ayrıcalıklı bir yeri olmuştur. Bugün otomotiv sektörüne bakarsak, Audi, Volkswagen, Opel, BMW, Mercedes ve Porsche gibi markalar, bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu gösterecektir. 16 eyaletten oluşan bu muazzam ülkenin, özellikle ekonomik olarak da iyi bir seviyede olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Başkenti Berlin olan Almanya, özellikle mimari yapısı ve disiplinli görüntüsü ile dikkat çekici ülkeler arasında bulunmaktadır. Avrupa’da etkin bir politik siyaset izleyen ve özellikle Avrupa Birliği’nin en söz sahibi ülkesi olarak karşımıza çıkan Almanya, önemli bir istihbarat yapısına da sahiptir. Özellikle ikili ilişkiler konusunda Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin de oldukça dalgalı ve gelgitli olduğunu belirtmek gerekmektedir. Hem 1. hem de 2. Dünya Savaşı’na katılmış olan Almanya her iki savaşta da mağlup olmuştur. Özellikle 1945 yılında neredeyse taş üstünde taş kalmamış olan bu ülkede, 20 yıl içerisindeki muazzam reformlar ülkenin hızlı gelişimine katkı sağlamıştır. Yatırımlar yapılmış, halk seferberlik ilan etmiş ve özellikle tasarruflu davranışlarla birlikte, Almanya hızla gelişmeye başlamıştır.

Almanya Ve Bölgedeki Önemi

Avrupa’nın neredeyse merkezinde bulunan Almanya, hem toprak büyüklüğü bakımından hem de nüfus kalabalıklığı bakımından önemli bir ülkedir. Ekonomik olarak oldukça önemli özelliklere sahip olan bu ülkenin, coğrafi konumu ve kritik konumu büyük önem taşımaktadır. Güneyden kuzeye doğru özellikle yağışlı bir iklim ile birlikte, Almanya karşımıza çıkmaktadır. Siyah, kırmızı ve sarı düz çizgilerden oluşan Almanya bayrağı ise ülkenin sembolü konumundadır. Özellikle son yıllar içerisinde fabrikasyon yatırımlar ve mühendislik çalışmaları ile bu ülkenin sürekli gelişim içerisinde olduğu görülmektedir. Yıkılmış ve paramparça olmuş bir ülkeyi yeniden bir araya getirmek elbette önemlidir. Almanya bunu başarmıştır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ikiye bölünen Almanya, Federal Almanya ve Doğu Almanya olarak adlandırılmıştır. Daha sonrasında Berlin Duvarı’nın yıkılması ile birlikte, iki ülke birleşmiş ve tek bir Almanya ortaya çıkmıştır. Stuttgart, Münih, Duesseldorf, Münih, Gladbach gibi şehirler, modern ve geçmiş kültürün bütünleştiği adresler olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde cimri ve disiplin yapısı ile bilinen almanlar ise önemli bir köklü geçmişe ve tarihe sahiptir. Bugün standart Avrupa dediğimiz zaman, akla gelen ilk ülkelerden biri hiç kuşku yok ki Almanya olacaktır. Ekonomisi ve kalkınma hamleleri ile dünyadaki bütün krizleri aşmayı başaran ender ülkelerden biri, yine Almanya olarak karşımıza gelmektedir.

Geçmişten bugüne önemli bir altyapıya sahip olan Almanya, 962 ve 1806 yılları arasında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu olarak bölgede varlığını sürdürmüştür. Daha sonrasında Almanya olarak karşımıza çıkan bu ülkenin, yine belirttiğimiz gibi pek çok savaşla ön plana çıktığı görülmüştür. Şehrin mimarisi gerçekten enteresan sonuçlar ortaya koymaktadır. Bununla birlikte özellikle Alpler başta olmak üzere, coğrafi güzellikler ve biyolojik hayat konusunda zengin bir çeşitlilik söz konusu olmaktadır. Son dönemlerde turizm konusunda da hayli gelişmiş olan Almanya, imkânlarını tasarruflu kullanan ülkelerden biridir.

Geri Dönüşüm Enerjisi Almanya’da Gelişiyor

Dönüştürülebilir enerji konusunda Almanya çekten kritik adreslerden biri. Başka rüzgârgülü olmak üzere, elektrik enerjisi üretimi konusunda ülkede çok önemli çalışmalar var. Avrupa Birliği’nin zengin ve fon destekçisi ülke olarak karşımıza çıkan Almanya, özellikle dış politika ile çok sık gündeme gelmektedir. Özellikle ülkemizin Avrupa birliği sürecinde kimi zaman karşımızda kimi zamanda yanımızda olan Almanya, bilim, kültür, sanat ve felsefe yatırımları ile birlikte dünya standartlarının üzerinde bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Zevkine düşkün ve eğlenceye meraklı olan Alman halkının, burada isteklerini de unutmamak gerekir. Özellikle de çok çalışan ve boş kaldığı zamanlarda da eğlenen Almanya nüfusu, gelişimin önemli bir kaynağı olarak görülmektedir.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 15-01-2021

Kategori: Yetişkin

Görüntüleme: 124 Defa

Bir cevap bırakın.