Azerbaycan Sohbet

Azerbaycan Sohbet

Türkiye’nin dünyadaki en güvenebileceği dost ülkelerin başında Azerbaycan gelmektedir. Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucunda bağımsızlığını ilan eden ülkelerden biri olan Azerbaycan mavi, kırmızı, yeşil çizgili bayrağı ve ortadaki ay yıldızı ile temsil edilmektedir. Dilimiz, dinimiz ve kültürümüz aynı olduğu gibi, Türkiye ile Azerbaycan gerçekten birbirinden ayrılmaz iki kardeş gibidir. Yaklaşık 30 yıl civarında süren Karabağ işgali ile topraklarının büyük bir kısmını Ermenistan’a kaptırmış olan Azerbaycan, son dönemde saldırılara cevap vermiş ve işgal altındaki topraklarını tekrardan almıştır. İlham Aliyev ülkenin cumhurbaşkanı olarak karşımıza çıkarken, ülkenin başkenti de Bakü olarak önümüze gelmektedir.

Sıcakkanlı, sevecen ve cesur bir halka sahip olan Azerbaycan, özellikle zengin doğalgaz yatakları ile bilinmektedir. Türkiye’den Avrupa’ya kadar ulaşan doğalgaz hattı ile birlikte Azerbaycan Avrupa’ya doğal gaz ihraç etmektedir. Bununla birlikte sanayi altyapı yatırımları ve modern şehirler görüntüleri, Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde kendini göstermektedir. Kendine yeten ve bununla birlikte gelişimini sürdüren ülkelerden biri olan Azerbaycan, gerçekten önemli bir altyapı zenginliğine sahiptir. Para birimi Azerbaycan Manatı olarak karşımıza çıkarken, yerel saatte Türkiye’ye göre iki saat daha ileride bulunmaktadır. Vize isteyen ülkeler arasında bulunan Azerbaycan’a gitmeden önce, gerekli vize başvurularını yaptırmanız gerekmektedir. Ülkenin özellikle mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında ziyaret için en uygun dönemleri söz konusu olmaktadır. Hava ve iklim koşullarının durumuna göre bu güzel ülkeyi ziyaret etmek için, size belirttiğimiz zamanlarda yola çıkmanız gerçekten önemli bir fırsat ve avantaj sağlayacaktır.

Azerbaycan Yemek Kültürü

Dost kardeş ülke Azerbaycan, özellikle zengin yemek kültürü ile çok farklı ve özel bir ülkedir. Özellikle bizim kültürümüze uygun lezzetleri Azerbaycan ile bulmanız daha kolay olmaktadır, astropikal bir iklimin hüküm sürdüğü ülkenin güney bölgeleri ise daha çok yağışlıdır. Özellikle doğal ve coğrafi yapı şekilleri gerçekten göze hitap eden sonuçlar ortaya koymaktadır. Aynı zamanda kendinizi emniyette ve güvende hissedeceğiniz ülkelerin başında gelmektedir. Azerbaycan tarihin uzun yıllarından beri Azerbaycan ve Türkiye arasında önemli bir dostluk ve önemli bir sevgi köprüsü bulunmaktadır.

Bir millet iki devlet sloganı oldukça yaygın olduğu gibi, Azerbaycan’ın özellikle toprak bağlantısı bulunmayan batı bölgesinde Nahcivan Özerk Bölgesi de yer almaktadır. Türkiye ile sınırı olan bu bölgenin kritik bir yer olduğundan da bahsetmek gerekmektedir. Doğalgaz kaynaklarının yanı sıra petrol konusunda da oldukça önemli alt yapıya sahip olan Japonya kaynaklarını dünya piyasasına ulaştırıp bu işin ticaretini yapmaktadır

Azerbaycan’ın Bilinmesi Gereken Özellikleri

Başkenti Bakü olan ve nüfusu 9.8 milyon olan Azerbaycan, Azeri Türkçesi konuşmaktadır. Ekonomik durumu özellikle yeraltı kaynaklarına bağlı olan bu muazzam ülkede, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı üzerinden Avrupa’ya ticaret gerçekleşmek durumundadır. Özellikle hazar Denizi’ndeki Şahdeniz 2 havzasından çıkarılması beklenen gaz ise Güney Kafkas boru hattı ile yani TANAP ile Avrupa’ya aktarılacaktır.

Türkiye ile ikili ilişkiler oldukça iyi olan Azerbaycan, özellikle Türk firmaları ile ortak ilişkiler konusunda bir gelişim adresi olarak dikkat çekmektedir. Referandum yolu ile kabul edilen anayasa ülkenin yönetimini belirlemektedir. 66 vilayet ve Nahcivan Özerk Cumhuriyetinden oluşan bu muazzam idari yapılanmanın, laik demokratik ve üniter bir cumhuriyet olarak tanımlandığını belirtmek gerekmektedir. Yasama yetkisini elinde bulunduran meclisin yanı sıra, yürütme yetkisi cumhurbaşkanında ve hukuk ise mahkemelerde takip edilmektedir. Modern görüntüye sahip olan bu ülke iyi de bir komşumuzdur.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 15-01-2021

Kategori: Yetişkin

Görüntüleme: 136 Defa

Bir cevap bırakın.