İstanbul Sohbet

İstanbul Sohbet

Tarihi inanılmaz bir biçimde 300 bin yıl öncesine uzanan İstanbul, özellikle Küçükçekmece gölü kenarında yer alan Yarım Burgaz mağarasında yapılan çalışmalarla birlikte bu tarihe sahip olmuştur. Burada yapılan kazılarda özellik ve insanlık kültürünün ilk izlerine rastlanmıştır ve bu da yıllar öncesinin eserleri olarak İstanbul’u çok ayrıcalıklı ve özel bir yere getirmiştir. Elbette ki bu güzel şehrin yakın tarihini hepimiz çok iyi biliyoruz. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan İstanbul dünyada eşine az rastlanır güzelliklerle gerçekten ender bir şehirdir. Toplamda 39 ilçesi ve merkezi ile beraber, bu güzel şehrin muhteşem bir boğazı ve haliç gibi altın boynuzu var.

Yerli ve yabancı pek çok kişinin ziyaret ettiği 16 milyonluk şehir, gerçekten tarihe meydan okuyan muazzam yapısıyla dikkat çekmektedir. Özellikle bu konuda İstanbul gibi güzel bir şehrin turizm açısından da çok önemli avantajlara sahip olduğu görülmektedir. Pek çok kişi bu güzel şehirde ikamet ettiği gibi, aynı zamanda milyonlarca insanın İstanbul’u ziyaret ettiği de çok iyi bilinmektedir. Boğazı, köprüleri ve doğal güzellikleri ile birlikte, hem Karadeniz hem de Marmara Denizi’ne komşu olan muazzam bir şehir, burada sizin için mükemmel ve avantajlı bir adres olmak durumundadır. Bu konuda özellikle 1453 yılı bir milat olarak karşımıza çıkmaktadır. Fatih Sultan Mehmet o yılda Bizans toprağı olan Konstantiniye’yi fethetmiş ve İstanbul o gün Türk topraklarına katılmıştır. Yeni bir çağın açılması da bu şekilde olurken, bu güzel şehri gerçekten herkesin yakından tanıması gerekmektedir. Çok eski bir kültüre ve muazzam geçmişe sahip olan bu şehirde, tarihin önemli izlerini bulmak ve kültürün önemli mirasını yakından görmek mümkün olmaktadır. 13 Ekim 1923 dönemine kadar başkent olan İstanbul bu yıldan sonra başkentliği Ankara’ya vermiş ve yine Türkiye’nin en büyük şehri olarak gelişimine devam etmiştir.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler listesi en kabarık şehirlerden biri İstanbul, burada hem tarihi hem de doğal güzelliklerin yanı sıra, turistik imkânlara sahip olan yerlerin de çok fazla olduğunu belirtmek gerekmektedir. Özellikle gece hayatının hareketli olduğu bu muazzam şehirde, caddeler, sokaklar, alışveriş merkezleri, kafeteryalar ve restoranlar çok ilgi çekmektedir. Bununla birlikte şehrin doğal güzelliklerini de akıldan çıkarmamak gerekmektedir. Belgrad Ormanı doğal güzellikleri ile beraber pek çok yerde insanların gezmek isteyeceğim mükemmel bir yeri göstermektedir. Polonezköy Tabiat Parkı ve Mihrabat Korusu gibi muazzam güzellikler kesinlikle tavsiye edilecek yerler arasındadır. Emirgan Korusu yine İstanbul için muhteşem güzellikte yerlerden biridir. Bununla birlikte tarihi güzelliklere sahip olan İstanbul’un, özellikle Topkapı Sarayı yine insanlara tavsiye edilecek güzelliklerden bazılarını göstermektedir.

Her yeri geçmiş ve her yeri kültür kokan İstanbul’da sanatsal eserleri de fazlasıyla bulmak mümkün. Doğal güzellikler ve tarihi özellikler ve aynı zamanda turizme avantaj sağlamış mekânlar bakımından, gerçekten İstanbul çok özel bir şehirdir. Heybeliada plajı turizm konusunda avantaj sağlarken, Ayazma Plajı yani Şile halk plajı ve Kilyos baykuş plajı, yine tavsiye edilecek güzel yerlerden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul muazzam güzellikleri bünyesinde barındırdığı gibi, insanlar için gerçekten gezilecek ve keyif alınacak adreslerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Son derece özel ve dikkat çekici şehrin, aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen büyük şehirlerinden biri olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

İstanbul’da Ne Yenir? İstanbul’un çok fazla insana ev sahipliği yaptığı bilinirken, kozmopolit bir şehrin lezzet konusunda da çok çeşitli alternatifleri vardır. Özellikle deniz ve mahsul ürünleri İstanbul’da önemli lezzetler arasında bulunmaktadır. Bununla beraber yöresel lezzetleri, yine kendi ismi ve tarifi çerçevesinde değerlendirmek gerekmektedir. Sultanahmet köftesi, Ortaköy ve Sarıyer börek çeşitleri gerçekten adını dünyaya duyurmuş lezzetler olarak kendini göstermektedir. Eminönü’nde taze balık ekmek gerçekten unutulmaz bir lezzetin keyfi ve avantajı olarak dikkat çekmektedir. Süleymaniye kuru fasulyesi Vefa bozası ve Kanlıca yoğurdu yine burada tavsiye edilecek alternatifler arasında bulunmaktadır İstanbul özel lezzetlerin adresi olduğu gibi, burada hem gezmek hem de güzel bir tatilin tadını ve keyfini çıkarmak mümkün olmaktadır.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 15-01-2021

Kategori: Yetişkin

Görüntüleme: 147 Defa

Bir cevap bırakın.